Home » , , , » İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yazar: tayfun bayar Tarih: 16 Haziran 2013 Pazar | 15:57

Her şeyin bir adabı olduğu gibi istifa dilekçesi yazmanın da adabı vardır. Bu nedenle istifa mektubu yazarken birçok şeye dikkat etmeniz gerekir. Çalıştığınız iş yerinden ayrılıyor olsanız bile düzgün bir şekilde ayrılmalısınız ve tatsız olaylar yaşamadan her iki tarafın memnun olmasına özen gösterilmelidir. 
istifa dilekçesi nasıl yazılır

İlk olarak istifa dilekçenizin kısa ve öz olmasına özen göstermelisiniz. Bu kısa ve öz mektupta işe başladığınız tarihi, çalıştığınız pozisyonu ve işten ayrılacağınız tarihi yazmalısınız. İstifa mektubunuzda sebebini yazmak zorunda değilsiniz. O konuda rahat olabilirsiniz. Daha iyi bir firmaya gidiyorsanız belirtmek istemeyebilirsiniz. O konular iş hayatında hassas konular olduğu için belirtmek istemeyebilirsiniz. 

İstifa mektubu nereye gönderilir? 

İstifa etmeye karar verdiniz ve yukarıda da söylediğimiz gibi bir istifa dilekçesi yazdınız. O zaman istifa dilekçesini nereye göndereceksiniz? İlk olarak göndermeniz gereken birim İnsan Kaynakları Müdürlüğü’dür. Eğer yok ise o zaman Genel Müdürlük’e gönderebilirsiniz. 

İstifa mektubunda kullandığınız dil çok önemlidir. Düzgün bir üslupla istifanızı sunarsanız o zaman güzel bir şekilde iş yerinizden ayrılmış olursunuz. Bu çok önemlidir. 

İş yerinizde 6 aydan az zamandır çalışmışsanız o zaman 2 hafta önceden istifa dilekçenizi vermek durumundasınız. İstifa etmenin adabı var demiştim. İşte bu onlardan bir tanesi. Bunun yanında değişik çalışma sürelerine göre istifa dilekçesi verme önceliği de artmakta ya da azalmaktadır. Çalışma süresine göre öncelik süreleri şu şekildedir: “6 ay ila 1.5 yıl arası çalıştıysanız 4 hafta önceden; 1.5 yıl ila 3 yıl arası çalıştıysanız 6 hafta önceden, 3 yıldan fazla çalıştıysanız da 8 hafta önceden istifa mektubunuzu vermeniz gerekir.” Bunu yapmanızın nedeni sizin yerinize bir başkasının bulunmasının kolay olmamasıdır. İşlerin yolunda gitmesi için ve aynı zamanda patronunuzu yüz üstü bırakmamak için önceden istifa dilekçesini yazmalısınız. 

İstifa ettiğiniz zaman sizden sonra gelecek olanı tanıyorsanız ona iş hakkında bilgi vermelisiniz. İşleri aksatmadan yürütebilmesi için bu geçerlidir. Gelecek olan kişiyi görmeyecekseniz ya da tanımıyorsanız küçük bir not bırakarak da iş hakkında bilgi verebilirsiniz. 

İstifanızın ardından yöneticinize teşekkür edin. Kibar ve düzgün bir biçimde ayrılmak için bunu yapmalısınız. Yöneticinizin ardından da iş arkadaşlarınızla vedalaşın. 

İstifa etmenin bu kadar zor bir süreç olduğunu bilseniz belki de çalıştığınız yerden istifa etmek istemeyeceksiniz.

Bu yazı http://kariyer.10line.net adresinde yayınlandı.Bu yazı toplam counter defa okundu.

0 yorum:

Yorum Gönder